Firmy rodzinne często zmagają się z konfliktami, które mogą destabilizować działalność i hamować rozwój przedsiębiorstwa. Spory wewnątrz rodziny wpływają na relacje zawodowe i mogą prowadzić do problemów prawnych oraz finansowych. Dlaczego konflikty w rodzinie są wyzwaniem dla firm rodzinnych? W firmach rodzinnych interesy biznesowe przeplatają się z relacjami osobistymi. …
Więcej
Anonimowe zgłoszenia nieprawidłowości są dopuszczalne przez polskie prawo, jednak firmy mogą wyłączyć takie zawiadomienia spod ochrony sygnalistów. Oznacza to, że jeśli firmowa procedura nie przewiduje anonimowych zgłoszeń, to takie zawiadomienia firma powinna rozpatrywać w trybie ogólnym, bez szczególnych zabezpieczeń przewidzianych dla sygnalistów. Należy więc przyjąć zgłoszenie, ale rozpatrywać …
Więcej
Procedury zgłoszeń dla sygnalistów muszą być tworzone w sposób przystępny dla ich odbiorców. Firmy muszą zapewnić, że każdy pracownik rozumie procedury. Niestety, dokumenty te często mają kilka lub kilkanaście stron. Autorami są prawnicy, którzy tworzą skomplikowane, zrozumiałe tylko dla nich regulaminy. Zrozumienie procedur przez sygnalistów …
Więcej
Zgodnie z Ustawą o ochronie sygnalistów, pracodawcy mają obowiązek skonsultowania Procedury zgłoszeń wewnętrznych i działań następczych (tzw. procedury sygnalistów) z przedstawicielem pracowników. Konsultacje te są kluczowe, ponieważ umożliwiają weryfikację zgodności procedury z interesami pracowników i zapewniają im odpowiednią ochronę. Czas trwania konsultacji Prawo wymaga, aby konsultacje …
Więcej
Wraz z implementacją unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów oraz obowiązującą w Polsce ustawą o ochronie praw sygnalistów, firmy wprowadzają procedury zgłoszeń wewnętrznych. Mają one na celu ochronę osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy. Dotyczy to nie tylko aktualnych pracowników, ale także kandydatów do pracy i byłych pracowników. Kogo obejmuje ochrona sygnalistów? Ustawa …
Więcej
ESG (Environmental, Social, Governance) to kluczowe podejście do zrównoważonego rozwoju, które wpływa na każdy aspekt działalności firmy. Aby wdrożyć ESG w przedsiębiorstwie, należy zastosować kilka istotnych kroków, które nie tylko przyniosą korzyści firmie, ale także wpłyną pozytywnie na gospodarkę. Krok 1: Ocena bieżącej działalności Pierwszym krokiem jest dogłębna …
Więcej
W obliczu dynamicznie zmieniającego się prawa, polscy przedsiębiorcy muszą dostosowywać swoje działania do nowego otoczenia prawnego. Przykładem na to jest ustawa o ochronie sygnalistów, która nakłada na pracodawców nowe zobowiązania. Jednym z nich jest obowiązek opracowania i wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych dokonywanych przez sygnalistów. Celem tej procedury jest zapewnienie bezpiecznych i poufnych …
Więcej
Podpisałeś umowę najmu z jedną osobą. Dowiedziałeś się następnie, że najemca ma małżonka i jeszcze dzieci i rodziców pod opieką. Zastanawiasz się teraz kto jest Twoim najemcą? Kto ma prawo do mieszkania w Twoim lokalu? Zaskoczę Cię. Nieważne z kim podpiszesz umowę najmu, najemcą jest także małżonek, który umowy …
Więcej
Po śmierci bliskiej osoby, jest sporo spraw do załatwienia. Od czego zacząć? Jak to wszystko poukładać? Tej tematyce poświęciliśmy trochę miejsca na naszym profilu na IG. Niniejszy wpis poświęcony będzie jednemu tylko z wielu zagadnień, a mianowicie poszukiwaniu rachunków bankowych po zmarłym. Jeżeli zmarłym była osoba starsza lub przewlekle chora, to zapewne …
Więcej
Jeżeli nie zgłosisz darowizny lub oświadczenia WHT w odpowiednim terminie, wówczas nie możesz skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania (w przypadku darowizny osób z I grupy podatkowej) lub nie jesteś uprawniony do zaniechania poboru podatku u źródła. Czy zatem w przypadku zgłoszenia darowizny po terminie czynny żal będzie miał zastosowania (nie doprowadzi do zwolnienia z opodatkowania darowizny)? Z reguły …
Więcej